Můj příběh

Antonín Bogar
Antonín Bogar

Narodil jsem se v roce 1962 v Kyjově. Bydlím v Blatnici pod Sv. Antonínkem, kde jsem prožil celý svůj dosavadní život. V letech 1968 – 1977 jsem zde navštěvoval ZŠ. Již od narození mě moji rodiče zpívali. Také já jsem celé dětství velmi rád zpíval. I ve škole jsme hodiny hudební výchovy takřka celé prozpívali. V době dospívání jsem velmi rád poslouchal gramofonové desky. Tak jsem, objevil např. Beatles, nebo Deep Purple a zatoužil jsem hrát na bicí, k čemuž nakonec nedošlo. Jednou jsem dostal k vánocům kytaru a začal jsem začal jsem se na ni učit u vynikajícího muzikanta a mého příbuzného JUDr. Josefa Bezděka. Po vyučení prodavačem v roce 1980 jsem narukoval na vojnu, kde byla také možnost dostat se ke kytaře. Někteří kluci byli výborní hráči a já je mohl jen obdivovat.

Po návratu z vojny přišli dva zlomové okamžiky. Jednak mě tehdejší blatnický varhaník Josef Vyskočil přizval ke zpívání v chrámovém sboru a ke zpěvu žalmů při bohoslužbách a jednak jsem začal pracovat ve Velké nad Veličkou, kde jsem o fašanku poznal umění velických hudců, tanečníků a zpěváků. Začátkem 80.let jsem poznal horňáckou muziku Ležhory s primášem Petrem Miškeříkem a tanečníky ze souboru Velička, kterou tehdy vedl MUDR. Petr Jelínek.

Jejich uměním jsem byl naprosto fascinován a pocítil jsem velkou touhu hrát na housle jako oni.

Nezůstalo jen u touhy. Brzy jsem si nechal koupit housle, kterém mám schované dodnes a sehnal jsem si smyčec. Můj bratranec Stanislav Bogar mně vysvětlil, jak se housle ladí a já se pustil do hraní. Tehdy i u nás v Blatnici probíhalo folklorní obrození. V blatnickém kroužku jsme se věnovali hlavně místním písním a tancům.

Dalším mým krokem bylo, že jsem oslovil tehdejší muzikanty z Blatnice z muziky při JZD: Budoucnost, jestli bych k nim nemohl chodit na zkoušky. Muziku primášoval Alois Krystoň a já začal u nich učit bez jakékoliv předchozí zkušenosti kontrování. Myslím, že tehdy nikdo z nich nevěřil , že se to jednou naučím. Léta plynuly a já jsem navštěvoval tehdejší besedy u cimbálu a zháněl každou dostupnoum informaci co se týkala hudby. Učil jsem se noty, teorii a poznával hudební myšlení různých muzikantů.

Asi v roce 1988 jsem se na hodech v Blatnici poznal s horńáckým primášem MgA. Miroslavem Minksem. Slovo dalo slovo a s Mirkem , který už byl tehdy velmi zkušený muzikant jsme ještě s Radimem Valáškem a Petrem Chabičou založili hudeckou muziku. Později se k nám připojil ještě Vít Dvořan z Blatnice a Vít Prudil z Brna. Z tohoto sekupení vznikla tzv. „ Hlotácká muzika“ , která se věnovala folkloru z Nové Lhoty. Hráli jsme „hlotácké pesnyčky“ a také doprovázeli tanečníky z Nové Lhoty na vystoupeních (např. Horňácké slavnosti).

Velmi význámným okamžikem při tehdejším mém působení na Horńácku bylo se známení s vynikajícím rómským velickým hudcem Janem Kubíkem, který je dodnes můj velký vzor.

Od doby kdy jsem se začal věnovat lidovému umění jsem se taky věnoval sběru písní(např. tetička Antonie Hořčicová s Annou Masaříkovou, strýc Jan Matuštík, můj strýc Josef Bogar). Tyto sběry ještě na magnetofonových páscích a na kazetách dosud čekají na zpracování.

Celou dobu jsem se věnoval také tancování a umím např. (blatnicků sedlcků, velicků sedlácků, hlucků sedlcků a také mužské tance verbuńk a odzemek).

Po sametové revoluci jsme v Blatnici obnovili také tradici hodů , kteé se už mnoho let nekonali a spolu s Evou Habartovo a Jitkou Gajdošíkovou z Kunovic jsme v Blatnici zorganizovali hody i s nácvikem tanců.

Zhruba kolem roku 1995 – 1996 končí mé působení v muzice Mirka Minkse.

Zde na tomto místě musím ještě podotknout, že asi od roku 1991 jsem vlastnil osobní počítač.

Také chci podotknout že mnoho let jsem toužil, také hudbu komponovat.

Moc jsem toužil i po tom abych jednou skládal klasickou hudbu.

Asi kolem roku 1996 jsem sehnal program na psaní not Finale – 97, který mně to umožnil.

Do té doby jsem skládal vetšinou písně na lidové texty v duchu tradičního folkoru a také nějaké folkové věci.

V těch letech jsem se také připojil k internetu a začal se zajímat o tvorbu hudby na počítačích.

Tato záliba mě velmi pohltila a já postupně poznal mnoho různých programů na tvorbu hudby na PC. Na tomto místě chci podotknout že problematika tvorby hudby na PC v sobě zahrnuje i problematiku zvukové stránky, nebo-li zvukařiny.

Celou dobu po pádu komunismu u nás v listopadu 1989 jsem se také věnoval organizování hudebního života v Blatnici. Pořádali jsme koncerty hlavně duchovní hudby. Tehdy také začala má spolupráce se sourozenci Hanáčkovými. Tato spolupráce trvá doposud.

V roce 2003 vzniká pod vedením MgA Marcely Dvořanové(Hanáčkové) komorní smíšený sbor Vox blatnicensis, jehož členem jsem doposud. Se sborem jsme zorganizovali mnoho koncertů a zpívali na mnoha bohoslužbách.

Ke svým organizátorským počinům chci ještě dodat, že jsem se skupinou přátel zorganizoval v první dekádě nového milenia na poutním místě na Antonínku sérii duchovně-kulturních koncertů pod názvem „ Koncert Na Blatnické Hoře“, které se vyznačovali žánrovou pestrostí a vystoupili zde jak vemi známé osobnosti a kapely, tak i lokální soubory, Byli to např. Jiří Pavlica a Hradišťan, Bratři Ebenové, houslová virtuoska Gabriela Demeterová, horňácká muzika Martina Hrbáče se svými sólisty, ale i chrámový sbor z Blatničky, Vox blatnicensis, schola z Blatnice a mnoho jiných kapel a muzikantů.

Od roku 2010 také působím jako kontráš v mládežnické cimbálové muzice „Blatnická studánečka“

, kde se snažím předávat hlavně písně z Blatnice.

Po celou debu mého zájmu o hudbu se také věnuji studiu teorie. Absolvoval jsem kurzy rockové hudby , které organizuje časopis Muzikus. Tam jsem se věnoval studiu skladby a improvizace u Daniela Forro a zvukařiny u zvukaře českého rozhlasu v Plzni Ondřeje Krejčíka.

Navštěvoval jsem

, také soukromě konzultace u Zdeňka Hanáčka , kde jsme se věnovali studiu harmonie a kompozice.

Též jsem navštěvoval asi dva roky konzultace u MgA. Miroslava Kolacii, kde jsme se věnovali houslové technice.

Také jsem přečetl hodně knih o dějinách hudby, hudební teorii.atd.

A samozřejmě nemohu opominout studium snad nekonečné encyklopedie, které se říká internet.

Je toho mnoho co bych ještě mohl uvést, myslím ale, že pro to aby jste si vy návštěvníci tohoto webu o mně alespoň trochu udělali obrázek je tenhle text dostačující.

Kontakt

Antonín Bogar

Po - Pá 10:00 - 12:00hod. a 16:30 - 20:00hod.

tony@tonymusic.cz

tel.: +420 731 464 896

Skypetonybogie Novinky na email

Pokud chcete zasílat aktuální informace na Váš email, vyplňte do níže uvedeného políčka svou emailovou adresu.

Co je nového

Houslové struny Warchal - Amber.
03.02.2018 - Ve slevě sem si pořídil nové špičkové struny slovenského výrobce Warchal - typ Amber. Jsou to…
Relaxační hudba
06.01.2018 - Hudba k odpočinku, to je široké téma. Pokusím se kolem něj napsat alespoň pár vět.Vychází…
[CNW:Counter]