Po - Pá  10:00-11:30 a 16:00 - 21:00hod.

Hluboce lidský Hradišťan.

28.10.2022

Včera 27.10.2022 jsem se v hradišťském Klubu kultury zůčastnil slavnostním premiéry k 70. výročí Hradišťanu a ke stému výročí narození Jaroslava Václava Staňka zakladatele, choreografa a prvního primáše Hradišťanu.

Tvůrčí duo paní Ladislava Košíková a Jiří Pavlica nezabloudili  do vod patosu, ale společně s muzikanty, tanečnicemi a tanečníky připravili excelentní program.

Pro mě je těžké popisovat program plný symbolů, náznaků a jinotajů slovy.

Snad jen, že se střídaly pasáže tiché a velmi lyrické s pasážemi velmi temperamentními. Muzika si uchovala drive a tanečníci tančili s chutí. Všechny účinkující vystoupení evidetně bavilo.  

Program se jmenoval Slunovraty a návraty a byl postaven na hudbě Jiřího Pavlici z alba O slunovratu. Nicméně zazněla i sada písní kterou sestavil Jaroslav Václav Staněk. Ještě chci říct, že do tancování se organicky zapojovali bývalí tanečníci a tanečnice z publika, což bylo velmi milé. Do celého vystoupení vstupovala svým nezaměnitelným zpěvem sólistka Alice Holubová. 


Na vysokou profesionalitu tanečníků a muziky Hradišťanu jsme si už tak nějak zvykli. Na profesionální úrovni byl i zvuk a světla a vůbec celá produkce. Nicméně, když jsem přemýšlel čím mě Hradišťan oslovuje, tak myslím, že je to hluboká lidskost, která možná dnešní době tak chybí. 

O úvodní slovo slavnostního programu byl požádán pan Jan Gogola st. který také nesklouzl k patosu.

Závěrečný aplaus ve stoje nebral konce a při děkování členům souboru paní Věra Dominicová spontánně zazpívala píseň Okolo Hradišťa voděnka teče., muzika okamžitě její zpěv podchytila a brilantně tuto legendární zpěvačku doprovodila. Tohle domluvené nebylo.

Po konci večera jsem se zeptal mých sousedů( mladého zamilovaného páru)  co tomu říkají? Byli nadšeni a podle jejich slov se jim Hradišťan líbí více jak, některé i profesionální soubory. 

Já osobně ve vystoupení Hradišťanu vždycky najdu pohlazení i poučení.

Takže milí Hradišťani, ať vám to dlouho zpívá, hraje a tancuje.

My ostatní si popřejme krásný dnešní sváteční den.

 Tony

Zde vám ještě nabízím alespoň jednu jedinou fotku pořízenou mobilem z publika.