Po - Pá  10:00-11:30 a 16:00 - 21:00hod.

I muzikanti platí složenky.

21.04.2024

Dobrý den přátelé a návštěvníci, či návštěvnice těchto stránek.

Ať už jste návštěvníci  pravidelní či náhodní a nebo zavítáte na tyhle stránky sem tam, tak vám všem děkuji za to, že sem chodíte. Jak praví Jan Skácel v jedné své básni. Poděkujme jak děti za jablko. 

Nicméně v dnešním blogu se chci zabývat záležitostmi možná ožehavými a to je financování hudby, kultury a příbuzných oborů jako je například zvukařina. 

Chci vám říct, že život muzikanta má své náklady, že muzikanti jedí, platí benzin, platí telefony. A i my co žijeme na slovácké dědině mnoho věcí pro živobytí musíme nakupovat i když něco málo si vypěstujeme.

Můžete říct, tyhle náklady mají všichni.

Jenže muzikanti si platí i nástroje,  platí si neustálé vzdělávání, protože hudba se pořád vyvíjí. Taky si platíme údržbu nástrojů a mnoho dalších věcí. běžný uživatel hudby například vůbec netuší kolik stojí notový materiál. Běžný posluchač vůbec netuší kolik stojí nástroje jejich údržba, kolik času zabere trénink, či příprava koncertu. 

Mnoho lidí také netuší jak náročné je povolání učitele ať už v ZUŠ, či soukromě. Mnoho lidí také neví, kolik stojí natočení klipu a nebo výroba CD, či nějaké audio nahrávky.

Ještě k pořadatelům, udělat kvalitní koncert je náročné, nicméně chtít po zvukaři aby zvučil koncert za kofolu a párek v rohlíku je podivné, protože, aparatura je velmi drahá záležitost a to je jen jedna položka z celého procesu. Také u studiových zvukařů se mnoho lidí diví, proč je nahrávka tak drahá. Jenom vybavení studia je velmi drahé a to se nebavím o čase, který zvukař nad nahrávkou stráví a jeho dovednostech, které jsou zásadní.

Samozřejmě dá se udělat koncert na nějaký bohulibý a nebo dobročinný účel a mnoho z nás muzikantů dobročinné koncerty dělá.

Na konci blogu najdete video  Kateřiny Jagla  s Heidi Johannou Vacek o financování hudby s jejich pohledu, Tak se na video mrkněte ať víte kde se pohybují ceny.

Na závěr mého článku ještě jednu věc, kterou jsem vůbec víše nevzpomněl a to je umělecká hodnota, jak se dá ocenit ta? Tahle záležitost je možná na celý nový blog i proto je na konci předešlé věty otazník. 

Takže na úplný závěr vám všem přeji vydařený nový týden, neb tenhle blog vyjde v pondělí 22.4.2024.

Ať se nám daří.

  Tony