Po - Pá  10:00-11:30 a 16:00 - 21:00hod.

Javornické smyčce v Nové Lhotě - 2023

23.07.2023

Již tradiční koncert Javornických smyčců v Nové Lhotě, který se uskutečnil v neděli 23.7.2023 v Novo-lhotském  kulturním domě doznal několika změn a a také bylo několik hudebních překvapení.

První změnou bylo, že na postu koncertního mistra nehrál pan Jiří Pospíchal, který nastoupil do viol. Ale na postu koncertního mistra hrál pan Petr Růžička, který jinak působí v Paříži.

Také repertoár byl letos trochu jinný. Tradičně býval tento  koncert zahájen někým z barokních mistrů a přes klasicismus a  romantismus se dobral až k moderně.

Letos byl koncert zahájen skladbou ruského romantika Alexandra Glazunova  a ve většině zůstal u romantiků a moderny. Jinak se hrál Jean Sibelius,  náš Leoš Janáčeka a jediným  barokním skladatelem byl  Georg Muffat. S|kladba měla netradiční provedení do kterého se zapojila i elektrická basová kytara.     Tato kompozice byla provedena spolu s přednesem básně Jana Skácela v provedení herce Ivana Hory a aspoň na mě působila velmi silně. 

Závěrečným překvapením bylo vystoupení dětí členů a členek orchestru. Děcka s orchestrem provedli skladbu Jaroslava Ježka - Život je jen náhoda.

Celý koncert moderoval Petr Růžička a tradiční moderátorka violistka paní Kulísková promluvila pouze na úvod a na závěr celého večera

Koncert se uskutečnil za podpory Nadace Leoše Janáčka a obce Nová Lhota v čele se starostou Antonínem Okénkou.

Pro mě bývá koncert Javornických smyčců v Nové Lhotě vrcholem letní sezóny a ještě chci dodat, že se opět uskutečnil ve velmi přátelském duchu.

Javornické smyčce jsou orchestrem přátel z brněnské konzervatoře, kteří se scházejí na prázdniny ve Filipovském údolí a tohle je jejich dvacátá jubilejní sezóna. Působí v něm muzikanti od nás a Evropy, z nichž nejvzdálenějšího jsem zaznamel z Norska.

Javornické smyčce budou hrát ještě v úterý 25. 7.2023 v Javorníku a bude to jejich dvacátý jubilejní koncert v javornickém kostele.

Z koncertu jsem udělal několik fotek, na které se můžete podívat.


Přeji vám všem krásné prázdniny.

  Antonín Bogar